воскресенье, 30 октября 2016 г.

США та Росія

Світ змінюється безпрецедентними темпами. Перш за все, відбувається перерозподіл сил від Євроатлантичного простору до Азіатсько-Тихоокеанському регіону. Азіатські центри сили, в першу чергу Китай, посилюються економічно і політично, в той час як традиційні центри, в тому числі Сполучені Штати, втрачають лідерські здібності. 
Головні інтереси двох країн лежать в площині трохи двосторонніх відносин, а у відносинах із зовнішніми країнами і регіонами та пов'язаними з ними тенденціями. Для Росії це пострадянський простір, її місце в системі європейської безпеки, відносини з Китаєм. Для США - проблеми Східної Азії і Великого Близького Сходу (Китай, Іран, Афганістан, Ірак, арабо-ізраїльський конфлікт, Північна Корея) і Латинської Америки. 
Серйозний виклик для Росії і США представляє неясність майбутнього Афганістану після виведення звідти контингенту НАТО і перспектива дестабілізації країн Центральної Азії. Оскільки США і НАТО не в змозі забезпечити стабілізацію Афганістану, домігшись перемоги над «Талібаном» або домовившись з ними на прийнятних для коаліції умовах, ця країна залишається джерелом регіональної нестабільності, міжнародного тероризму, релігійного екстремізму. 
Комплекс викликів для Росії і США є можлива дестабілізація Великого Близького Сходу. Поштовхом до неї може стати, наприклад, розвал Іраку після виведення звідти американських військ і втягування в конфлікт Ірану та Туреччини. Не виключена дестабілізація Пакистану, в результаті якої радикальні ісламісти отримають доступ до ядерної зброї. 
Короткий перелік викликів показує, що в сьогоднішньому і завтрашньому світі головні загрози для Росії і США пов'язані не з політикою один одного, а з зовнішніми по відношенню до Москви і Вашингтону факторами глобального і регіонального характеру. Росія і Сполучені Штати не уявляють один для одного прямої військової загрози ні в області звичайних збройних сил в Європі, ні в стратегічній сфері. 
Велика частина інтересів сторін, в тому числі важливих або життєво важливих для них, збігаються. До цієї категорії відносяться запобігання дестабілізації міжнародної політики в сфері стратегічної безпеки, забезпечення мирного підйому Китаю, обмеження та запобігання розповсюдженню ЗМЗ, стабілізація ситуації в Афганістані, Пакистані, Іраку, врегулювання індо-пакистанського і арабо-ізраїльського конфліктів, ядерних проблем Ірану і КНДР, боротьба з міжнародним тероризмом, запобігання зміни клімату, боротьба з наркотрафіком, піратством, організованою злочинністю і так далі.